Haberi Paylaş


İspanya’nın Pontevedra kentinde düzenlenen U23 Dünya Güreş Şampiyonası’nda Türk güreşçilerimiz kazandığı 11 madalyayla yeni bir rekora imza attı.


Grekoromen stil, Kadınlar ve Serbest stilde mücadele eden sporcularımız 3 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalya kazandı.


Türkiye, U23 Dünya Güreş Şampiyonası’nda Grekoromen stilde 93, Kadınlarda 93 ve Serbest stilde kazandığı 95 puanla toplamda 281 puan elde ederek, 386 puan toplayan Japonya’nın ardından ikinci sırada yer aldı. 281 puanla Türkiye, U23 Dünya Güreş Şampiyonası tarihinde en çok puan topladığı ve en iyi dereceyi elde ettiği organizasyonu geride bıraktı.


U23 Dünya Güreş Şampiyonası’nda Türkiye, 4 yıl sonra altın madalya, 5 yıl sonra ise 3 altın madalya kazandı.


Grekoromen stilde Kerem Kamal ve Fatih Bozkurt, Kadınlarda ise Nesrin Baş altın madalya kazanan sporcularımız oldu.

Toplamda 11 Madalya ile Yeni Bir Rekor
Grekoromen stilde 60 kilogramda Kerem Kamal ve 130 kilogramda Fatih Bozkurt altın madalya kazanırken, 55 kilogramda Ahmet Ekrem Taşkınoğlu ise bronz madalyanın sahibi oldu.


Kadınlarda Nesrin Baş 68 kilogramda altın madalya alırken, 53 kilogramda Zeynep Yetgil ve 55 kilogramda Elvira Kamaloğlu ise bronz madalya kazandı.


Serbest stilde mücadele eden sporcularımızdan 57 kilogramda Ahmet Duman ve 65 kilogramda Hamza Alaca gümüş madalya kazanırken, 61 kilogramda Emrah Ormanoğlu, 86 kilogramda Emre Çiftçi ve 92 kilogramda Feyzullah Aktürk ise bronz madalya kazanan sporcularımız oldu.


2022 yılı 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası’nda Türkiye ilklere de imza attı.


Ay yıldızlı sporcularımız 3 altın, 2 gümüş ve 6 bronz ile toplamda elde ettiği 11 madalyayla en çok madalya kazandığı şampiyonayı yaşadı.


2018 yılından bu yana yaşanan altın madalya özlemi 2022 yılında sona erdi. Sporcularımız 4 yıl sonra ilk kez altın madalya kazanırken Türk güreşi yine kürsünün zirvesine çıktı.


U23 kadın milli takımımız 3 madalya kazanarak yine en çok madalya kazandığı organizasyonlardan birini yaşarken, 95 puanla takım halinde 5’inci oldu.
Grekoromen milli takımımız 44 takımın yer aldığı organizasyonda topladığı 93 puanla 3’üncü sırada yer aldı.


U23 Dünya Güreş Şampiyonası, serbest stil milli takımımızın 5 madalyayla en çok madalya kazandığı şampiyona oldu. Serbest stil güreşçilerimiz 2017 yılında kazandığı 3 madalyayı bu yıl 5 madalyayla geride bırakarak yeni bir rekorun sahibi oldu. Milli takımımız serbest stilde 44 ülkenin yarıştığı organizasyonda 5’inci olarak en iyi derecesini tekrarladı.