Haberi Paylaş

Kırkpınar’da şampiyon Cengizhan Şimşek

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde dev heyecan Cengizhan Şimşek ile Mustafa Taş arasında oynanan final maçıyla birlikte sona erdi.

Edirne’de 661’incisi düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehilvanlık müsabakaları sona erdi. Cengizhan Şimşek ile Mustafa Taş arasındaki dev finalin ardından Kırkpınar’da bir ilk yaşandı. 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Mustafa Taş’ı mağlup eden Cengizhan Şimşek, başpehlivan olurken İsmail Balaban ve Ertuğrul Dağdelen üçüncü olarak Kırkpınar’ı tamamlayan isimler oldular. 661. Kırkpınar’ı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Meclis Başkanvekili Haydar Akar, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel, Edirne Ak Parti Milletvekili Fatma Aksal, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, Edirne Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Milliyetçi Hareket Partisi Spor Komisyon Başkanı İbrahim Özbay ve çok sayıda spor sever tribünden takip etti.

REKOR KIRILDI

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde bu sezon katılım oldukça yüksek oldu. 2 bin 475 kişinin katılımıyla birlikte Kırkpınar Yağlı Güreşleri tarihinin en yüksek katılımlı organizasyonu düzenlendi. Heyecan dolu müsabakaların ardından büyük sürprizler yaşandı.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde geçtiğimiz yılın başpehlivanı Ali Gürbüz ve son finalist İsmail Koç’un ikinci turda elenmeleri büyük bir sürpriz oldu. 3 altın kemer sahibi Orhan Okulu, 4 altın kemer sahibi Recep Kara ve 2 altın kemer sahibi Mehmet Yeşil Yeşil’in, 3’üncü turda elenmeleri de turnuvada dikkat çekti.

ŞAMPİYONLAR FİNALE KALAMADI

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bu sene genç pehlivanlar damga vurdu. İsmail Balaban’ın da elenmesiyle birlikte 25 yaşındaki Mustafa Taş ile 26 yaşındaki Cengizhan Şimşek finalde karşı karşıya geldi. 40 dakikası pasif geçen mücadelede puanlama sistemine geçildi. 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Cengizhan Şimşek rakibinin boş anını yakaladı ve süpleks atarak maçı kazandı. 

DERECELER:

Başpehlivanlık: 1. Cengizhan Şimşek, 2. Mustafa Taş, 3.İsmail Balaban ve Ertuğrul Dağdelen

Minik 1: 1.  Yiğit Kabaktaş, 2. Egehan Katrancı, 3. Süleyman Tufan ve Orhan Ceylan

Minik 2: 1. Hamza Yakup Oran, 2. Abdurrahman Eker, 3. Aydıncan Gümüşdağ ve Kemalcan Şakar

Teşvik 1: 1. Emre Baran, 2. Ömer Gül, 3. Emirhan İbrahim Doğan ve Muhammed Mustafa Kalyon

Teşvik 2: 1. Yiğit Arda Aluç, 2. Atahan Bartu Çetin, 3. Serhat Abay ve Arda Kaan Karamıklı

Tozkoparan: 1. Beytullah Sarı, 2. Barış Kemal Yiğit, 3. Bayram Gümüşdağ ve İsa Arda Turan

Ayak: 1. İlker Gönültaş, 2. Efe Şahan, 3. Özer Özgüraslan ve İsmail Gençer

Deste 1: (Deste Küçük) 1. Yasin Yeşil, 2. Onur Keskin, 3. Ramazan Efe Boztaş ve Hüşeyin Şenel

Deste 2: (Deste Orta) 1. Muhammet Enez Özcan, 2. Yusuf İslamtaş, 3. Murat Gonca ve Ömer Bulut

Deste 3: (Deste üç) 1. İlker Durmuş, 2. Rıza Durmuş,. 3.Tuberk Koç ve Berk Avcı

Küçük Orta, Küçük Boy: 1. Yunus Emre Akman, 2. Burak Bozkurt, 3. Ensar Bıyık ve Serhat Göçmez 

Küçük Orta, Büyük Boy: 1. Atahan Eser, 2. Emin Erdoğan, 3. Mustafa Çoban ve Muhammet Ali Eryücel

Büyük Orta Boy: 1. Bekir Eryücel, 2. Ramazan Evren, 3. Burak Şahin ve Kadir Güleşen

Başaltı: 1. Ali İhsan Batmaz, 2. Mustafa Arslan, 3. Mustafa Doğan Özkaya ve Serdar Yıldırım

Baş: Ertuğrul Dağdeviren ve İsmail Balaban

En iyi Peşrev: 1. Tansel Umut, 2. Sekan Üdüler, 3. Ufuk Yanık