Haberi Paylaş

Kahramanmaraş Dereköy Şeref Eroğlu Er Meydanı’nda düzenlenen Karakucak Türkiye Şampiyonası sona erdi. Dereköy Şeref Eroğlu Er Meydanı iki gün boyunca keyifli anlara şahit oldu.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Veli Böke, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Mustafa Özdurhan, Ak Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu, Ak Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, Türkiye Güreş Federasyonu Karakucak Güreşten Sorumlu Asbaşkan Murat Şahin, Türkiye Güreş Federasyonu Organizasyon Kurulu Başkanı Mehmet Eroğlu, Türkiye Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Yusuf Gümüş ve çok sayıda sporsever tribünden takip etti.

“Tesise benim adımı verdiği ve beni onurlandırdığı için teşekkür ediyorum”

Türkiye Güreş Federasyonu faaliyet programında yer alan Yıldızlar, Gençler ve Büyükler Türkiye Karakucak Güreş Şampiyonasına hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Uzun yıllar uluslararası minderlerde sizleri temsil etmenin gururunu yaşadım. Her güreşimizde ben ve arkadaşlarım güreşin şerefini düşündük ve buna göre müsabakalara çıktık. Ülkesini vatanını seven her türk genci gibi bende güreş için, vatanım için sorumluluk almaya devam ediyorum ve devam edeceğim. 6 Kasım 2021 tarihinde 50. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı seçildim. O günde güreş camiama ve milletime söz verdiğim gibi sorumluluk almaya devam edeceğim, koşturacağım. Eskiden güreşiyordum şimdi güreştireceğim. 2022 yılı Türk güreşine ve bizlere hayırlı geldi. Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda 17 madalya kazanarak Cumhuriyet tarihimizin rekoruna ulaştık. 7 Altın, 3 Gümüş ve 7 Bronz madalya kazandık. Güreşi güreşçiler yönetecek dedik, görevi devir aldık ve yeni şampiyonlar çıkartmaya devam edeceğiz. Bu tesisin yapımını üstelenen Dulkadiroğlu Belediye Başkanım Necati Okay’a tesise benim adımı verdiği ve beni onurlandırdığı için teşekkür ediyorum. Bu çayırda devletine, milletine bağlı yeni Şeref Eroğlu’ların çıkacağına inanıyorum. Bugün burada bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum.”

“Bu meydanlarda nice Şeref Eroğlu’lar çıkacak”

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Oktay “Biliyorsunuz ki Maraşımız edebiyatı ve güreşçileri ile meşhur. Bu topraklardan çıkmış şampiyonlarımız gibi şampiyonlar yetiştirmemiz içinde buna benzer tesislere ihtiyacımız var. Biz burda 8 yıldır güreş organizasyonu yapmaktayız. Ama buraya yeni modern bir Er Meydanı yaptık ve Türkiye Şampiyonasını ev sahipliği yapmış olmaktan büyük gurur duyduk. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanımız Şeref Eroğlu’na bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyoruz. Umut ediyoruz, bu meydanlardan nice Şeref Eroğlu’lar yetişecek. Biz bu mekanları canlı tuttuğumuzda, genç kardeşlerimiz yetişecek ve bizim gücümüzü, sesimizi tüm dünyaya duyuracaklar. Bu tesiste 12 ay boyunca güreş ve daha bir çok organizasyona ev sahipliği yapacağız.” diyerek konuştu

“Kahramanmaraş ata sporumuz güreşin başkenti”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör  “Öncelikle hepinizi Kahramanmaraş’ımızda ağırlamaktan çok mutluyuz. Kahramanmaraş’ımız kültürde, sanatta, gastronomide ve daha bir çok hususta bu alanlarda başkentlik yapıyor ama Kahramanmaraş’ımızın bir diğer özelliğide ata sporumuz güreşinde başkenti olması. Bugün burada 44 ilden 67 spor kulübünden 500 sporcunun katılımı ile Yıldızlar, Gençler ve Büyükler Türkiye Karakucak Şampiyonasına ev sahipliği yapıyoruz. Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati Oktay beyefendi Kahramanmaraş’ımıza yakışan bir tesis yapmış, kendilerini tebrik ediyorum. Bu güzelliği, bu topraklardan çıkmış bir şampiyon olan Şeref Eroğlu’nun ismini vererek taçlandırmış. Biz değerlerimizi yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Söylenildiği gibi daha nice Şeref Eroğlu’lar çıkacak ve bu sporcuların alt yapısını bu güzel tesislerde yapılan müsabakalar oluşturacak. Buradan müjdesini verelim çok yakında tüm spor dallarının ihtiyaçlarının içinde bulunduğu bir spor tesisi projemizi de şehrimize katmış olacağız. Burada mücadele eden tüm sporculara, bizi yalnız bırakmayan tüm sporseverlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Yıldızlar, Gençler ve Büyükler Karakucak Türkiye Şampiyonası’nda kürsüye çıkan sporcular şu şekilde:

Büyükler Kategorisi

55 kg – 1. Mehmet Turaç, 2. Halil Gökdeniz, 3. Emre Şahin, Ahmet Peker

60 kg – 1. Nebi Uzun, 2. Ali Karaboğa, 3. Hafız Can Hasdemir, Emre Kural

66 kg – 1.  Ertuğrul Kahveci, 2. Fatih Önalan, 3. Doğan Kara, Mustafa Zopalı

74 kg – 1. Ö. Faruk Çayır, 2. Serhat Çavuşoğlu, 3. Ali Çam, Şamil Tair

84 kg – 1. Musa Gürbüz, 2. Nuri Temur, 3. İsa Demir, Namık Korkmaz

96 kg – 1. İsa Göçen, 2. Salih Alkız, 3. Melih Öncüt, Samet Özaslan

120 kg – 1. Adem Uzun, 2. Mustafa Durdur, 3. Burak Korkmaz, Ömer Yavuz

Gençler Kategorisi

55 kg – 1. Sabri Akkaya, 2. Bayram İlhan, 3. Yasin Uyan, Emirhan Çolak 

60 kg – 1. Durdu Mehmet Eroğlu, 2. Ahmet Gizir, 3. İsmail Söyler, Erhan Algan

66 kg – 1. Hamza Zopalı, 2. Özgür Gök, 3. Metehan Yaprak, Umut Erdoğan

74 kg – 1. Murat Doğan, 2. Kemal Bölükbaşı, 3. Mikail Topal, Melih Tiren 

80 kg – 1. İsmet Çiftçi, 2. Mertcan Damatoğlu, 3. Yusuf Kahraman, Hamza Duman

84 kg – 1. Nihat Bekdaş, 2. Mustafa Yeniköy, 3. Emir Argun

96 kg – 1. Emin Demir, 2. Resul Güne, 3. Berk Kapucu, Muhammet Gül

120 kg – 1. Mehmet Çelebi, 2. Hakan Büyükçıngıl, 3. Taha Küçük, Kadircan Çil

Yıldızlar Kategorisi

50 kg – 1. Muhammed Yağmahan, 2. Bayram Hezer, 3. Emre Tuncer, Furkan Kara

55 kg – 1. İsmail Hakkı Tarakçı, 2. Şahin Acar, 3. Hammet Hanelçi, Cihangir Kekeç

60 kg – 1. Remzi Temur, 2. Naif Yeşil, 3. Arif Küççük, Furkan Sakçak

66 kg – 1. Fatih Acar, 2. Sefa Yıldırım, 3. Muhammed Nuri Taşkıran, Yılmaz Kalyoncu

74 kg – 1. Rüştü Altuntaş, 2. Batuhan Kalaycı, 3. Yusuf Uraz, Emin İspir

84 kg – 1. Şahin Dur, 2. Eyyüp Çetin, 3. Emin İnce, Efe Şanlı

96 kg – 1. Burak Karabulut, 2. Ruşen Arda Güler, 3. İslam Eskisarılı, Hasan Sarıtürk

120 kg – 1. Can Üngör, 2. Taha Özçelik, 3. Efecan Tuğrul, Onur Kurt