Haberi Paylaş

Antalya’da Kaş Belediyesi 1. Yağlı Güreşleri başpehlivanı İsmail Balaban oldu

Antalya’da, ilk defa düzenlenen Kaş Belediyesi Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan İsmail Balaban, ödülünü Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’ın elinden aldı.

Antalya Kaş’ta Kınık Stadyumu’nda gerçekleştirilen yağlı güreş müsabakalarında kıran kırana mücadeleler yaşandı.

Müsabakalarda 60 başpehlivan, 70 başaltı olmak üzere 800’ü aşkın güreşçi mücadele etti.

Kaş Belediyesi 1. Yağlı Güreşleri başpehlivanlığını İsmail Balaban kazandı

Finalde İsmail Balaban ile İsmail Koç karşılaştı. Çekişmeli geçen mücadelenin ardından puanlamayla üstünlük sağlayan İsmail Balaban, Kaş Belediyesi 1. Yağlı Güreşleri başpehlivanlığını kazandı.

Etkinliğe katılan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Balaban’a altın kemeri taktı, diğer sporcuları da tebrik etti.

Dereceye giren güreşçilere ödülleri verildi

Güreşte dereceye girenlere de ödüllerini Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Tuba Vural Çokal, Atay Uslu, Kemal Çelik ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer verdi.

Güreşlerin ağası ise 1 milyon 400 bin lira ile Arif Ardıç oldu.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, yaptığı konuşmada, kültürel değerleri ve tarihi varlıkları geleceğe taşımak için bugüne kadar önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Etkinlik gelecek yıllarda devam edecek

AA’nın haberine göre, bölgedeki vatandaşların ata sporu yağlı pehlivan güreşlerini yıllardır özlemle beklediklerini dile getiren Ulutaş, “Geçmişte mahallelerimizde, düğünlerimizde bu tür etkinlikler yapılıyordu. Büyükşehir yasası sonrasında bunu bütünleştirmek, güreşleri bir organizasyonla taçlandırmak istedik. Bu başlangıcı birlikte yaptık. Bugünü bir milat olarak kabul ediyoruz. Bundan sonra da sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklerle Kaş yoluna devam edecek.” diye konuştu.

Ulutaş, güreş etkinliğinin gelecek yıllarda da devam edeceğini bildirdi.

Etkinlik, ödül töreni ile sona erdi.